Spotkania z Autorami - Wydaj z nami
Spotkania z Autorami

Spotkania z Autorami

„Bajeczki kuchareczki” Krystyny Raszki w Bibliotece – Centrum Wiedzy w Bolesławcu


Spotkanie z Anną Ryng, Autorką „Miłości bez motyli”

Jak wygląda zjawisko przemocy w Polsce? Jakie jest źródło przemocy w człowieku, co nim kieruje, kiedy podnosi rękę na bliską osobę? Kim jest kurator społeczny i jaką funkcję pełni? Jak przerwać spiralę przemocy w rodzinie, jak pomóc komuś, kto jej doświadcza?

Na te pytania (i wiele innych, ponieważ dyskusja była bardzo ożywiona) szukaliśmy odpowiedzi podczas spotkania z autorką książki „Miłość bez motyli”. Anna Ryng jest konsultantem ds. przemocy w rodzinie, osobą pierwszego kontaktu dla osób pokrzywdzonych przestępstwem, kuratorem społecznym. Z okazji 100-lecia Kurateli Sądowej w Polsce została uhonorowana medalem za wysiłek i zaangażowanie w pracy kuratorskiej, w szczególności za pracę resocjalizacyjną na rzecz podopiecznych i ich rodzin. W spotkaniu uczestniczyła także Mira Jankowska – pomysłodawczyni i rektor Mistrzowskiej Akademii Miłości, autorka warsztatów wspierających rozwój osobisty kobiet i mężczyzn oraz trener wystąpień publicznych. Jest także pomysłodawcą i prezesem Stowarzyszenia Integracji Świata Pracy Labor oraz autorką koncepcji i redaktor naczelną pism „Dobry Magazyn” oraz „Fitness Duchowy”.

Ciekawa dyskusja, mądre pytania, wyczerpujące odpowiedzi. Poruszyliśmy wiele ważnych tematów, takich jak charakterystyka zjawiska przemocy, terapia rodzin i możliwość uratowania rodziny, w której dzieje się źle, reagowanie na przemoc i zmiana mentalności ludzi, którzy nie potrafią lub nie chcą reagować, stereotypy o kobietach i mężczyznach czy szkodliwość alkoholu i dopalaczy. Rozmawialiśmy o książce i o tematach, z którymi Autorka spotyka się na co dzień w swojej pracy zawodowej. Z trudem zakończyliśmy spotkanie – i tylko dlatego, że musieliśmy opuścić salę do określonej godziny 😉 – a nasze Rozmówczynie nagrodziliśmy gromkimi brawami i bukietami kwiatów. Znaleźliśmy też jeszcze troszkę czasu na mniej oficjalne rozmowy, drobny poczęstunek i, oczywiście, podpisywanie książek.

A kto do nas nie dotarł, niech żałuje!


Spotkanie z dr Martą Biercą, autorką książki „Nowe wzory ojcostwa w Polsce”

26 czerwca był jednym z najgorętszych dni w tym roku. I to nie tylko ze względu na temperatury (termometry w Radzyniu wskazały rekordową czerwcową temperaturę w Polsce – 38,2°C!). Tego dnia w Pałacu Staszica odbyło się spotkanie z Martą Biercą – doktor socjologii, autorką książki „Nowe wzory ojcostwa w Polsce”. Dyskusja toczyła się właśnie wokół tej publikacji i tematyki przemian, jakie zachodzą we współczesnych ojcach, oraz ewolucji modelu ojcostwa w naszym kraju na przestrzeni ostatnich pokoleń.

W spotkaniu uczestniczyli ciekawi goście:

• Małgorzata Sikorska z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, zajmująca się przede wszystkim socjologią życia rodzinnego oraz przemianami współczesnego społeczeństwa polskiego;

• Dorota Wiszejko-Wierzbicka – psycholog-seksuolog, mediator rodzinny, adiunkt na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS, która prowadzi prywatną praktykę psychologiczną dla młodzieży, osób dorosłych oraz par, a także grupę wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami zainteresowanych tematyką rodzicielstwa na Uniwersytecie SWPS;

• Rafał Piekarski – pastor, działacz społeczny, lingwista, absolwent Polskiej Szkoły Reportażu, który pracuje nad reportażem na temat świadomego ojcostwa.

Podczas spotkania można było posłuchać ciekawej dyskusji, zadać pytania gościom oraz kupić książkę „Nowe wzory ojcostwa w Polsce” – oczywiście z podpisem Autorki! 😉